ABD’li onkologlar, yapay zekâ geliştiricilerinin tıbbi hatalardan sorumluluk almasını istiyor

ABD’li onkologlar, kanser tedavisinde yapay zekânın kullanımıyla meydana gelebilecek tıbbi uygulama hatalarından yapay zeka geliştiricilerinin de sorumluluk üstlenmesini talep ediyor.

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) yayımlanan makaleye göre, Kasım 2022 ile Temmuz 2023 arasında ABD’de çalışan 204 onkoloji uzmanına, yapay zekânın kanser tedavisinde kullanımı hakkında sorular yöneltildi.

Ankette, katılımcıların yaklaşık yüzde 90’ı, yapay zekâ geliştiricilerinin kanser tedavisinde yapay zekâ kullanımından kaynaklanabilecek olası hukukî sorunlardan sorumlu olması gerektiğini savundu.

Ankete katılan onkologların yüzde 47,1’i sorumluluğun doktorlarca, yüzde 43,1’i ise hastanelerce de paylaşılması gerektiği görüşünü bildirdi.

Onkologların yüzde 81,4’ü ise yapay zekâ ile tedaviler için hastaların rızasının alınması gerektiğini belirtti.

ABD’li doktorların yüzde 36,8’i, yapay zekâ ile doktor tavsiyelerinin çatışması halinde kararın hastalara bırakılması gerektiği kanaatini dile getirdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), onkoloji alanında yapay zekâ modellerinin kullanımını onaylarken, araştırmacılar yapay zekânın bu sahada devrimsel bir rolü olabileceğine işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x