Bu surat aramızda! TikTok tuzağı cezasız mı kalacak?

EREN KOCA- TikTok üzerinden çocukları hedef alan yayınlar yapan Mehmet Akbulut’un (56) yakalanması için dün Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine polis ekipleri çalışma başlatmış, yapılan araştırmada zanlının Erbaa ilçesinde yaşadığı belirlenmişti. Ekipler, psikolojik problemleri nedeniyle 2010 yılında uzman çavuşluktan malulen emekli olduğu öğrenilen zanlıyı dün evine düzenledikleri operasyonla gözaltına almıştı.

HUKUKÇULAR DEĞERLENDİRDİ

Akbulut’un hangi suçlar kapsamında yargılanabileceğini ve ne kadar ceza alabileceğini hukukçular Milliyet’e değerlendirdi.

Prof. Dr. Adem Sözüer: Çocuklara yönelik cinsel suçları işleyenlerin hepsini pedofili hastası gibi göstermek yanlıştır. “Pedofil” deyince hasta sanki elinde olmadan çocuklara karşı cinsel suç işliyormuş gibi bir izlenim doğuyor. Pedofil olsa bile kişinin cezai sorumluluğu vardır. Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri çocuklara sergileme, okuma, okutma, söyleme, söyletme suçunun cezası altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezasıdır. Bu suç internet yoluyla işlendiği zaman cezalar artmaktadır. Hapis cezası üç yıla, adli para cezası ise 5 bin güne çıkmaktadır. Önemli olan bu cezaları uygulamak.

ŞİKAYETE BAĞLI DEĞİL

Avukat Uğur Poyraz: İnternet veya sosyal medya üzerinden cinsel taciz suçu takibi şikayete bağlı suçlar arasında değildir. Soruşturma, savcılık tarafından re’sen yapılır. Bir çocuğa müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri verme ya da bunların içeriğini gösterme, okuma, okutma veya dinletme, bunların içeriklerini çocukların girebileceği veya görebileceği yerlerde sergileme, okuma, okutma, söyleme, söyletme, çocuklara karşı işlenen “müstehcenlik” suçu olarak kabul edilir. Cezası; altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezasıdır.

‘TEMAS VARSA…’

Avukat Mehmet Zengin: Bana kalırsa cinsel taciz ve müstehcenlikten yargılanır. Fiziki temas iddiası varsa cinsel istismardan yargılanır. Müstehcenlik suçu bağlamında konuşacak olursak suçun vasfına göre değişmekle beraber müstehcen görüntüleri kamuya açık şekilde yayınlayan kişi üç yıla kadar hapis cezası alabilecektir. Yine çocuğa karşı cinsel taciz suçunun işlenmesi halinde ayrıca üç yıla kadar cinsel taciz bağlamında hapis cezasına hükmolunabilecektir. Bu iki suç oluşabilecek olmakla beraber halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun burada uygulama alanı bulacağını düşünmüyorum.

Milliyet, dün haberi “Bu surata iyi bakın” başlığıyla manşete taşımıştı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST

“Müstehcenlik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçlarından gözaltına alınan Akbulut’un “TikTok’ta canlı yayınlar yapıyorum. Yayınlarda çocukları taciz etmedim” dediği öğrenildi. Akbulut, dün sulh ceza hakimliği tarafından serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı sonrası tekrar hakim karşısına çıkan şüpheli, bu kez adli kontrolle serbest bırakıldı. –DHA

CEZAEVİNDE KALMAYABİLİR

Akbulut, bu suçlardan suçlu bulunması ve yalnızca üç yıla kadar hapis cezası alması halinde yasa gereği cezaevine hiç girmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x