Hatay’da Havalar Isındı, Konteynerleri Sinek ve Haşere Bastı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Hatay’da yaklaşık 219 bin kişi konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor. Özellikle hava sıcaklığının artmasıyla birlikte konteynerlerde haşere, sinek ve sürüngen sorunu ortaya çıktı.

MAHALLE SAKİNİ ENDİŞELİ

Kırsal alandaki konteynerlerde ve çadırlarda sinek ve böcek sayısının arttığı gözlemlenirken, burada yaşayanlar yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu belirtti. Antakya ilçesi Kuzeytepe Mahallesi’nde konteynerde yaşayan Sarıgül ailesi de haşere, sinek ve sürüngenler nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

“YILANLAR VE FARELER ETRAMIZDA DOLAŞIYOR”

Depremde annesini kaybeden, engelli babası ve üç erkek kardeşine bakan Cansel Sarıgül (22), “Depremde evimizi kaybettik. 3 kardeşim ve babamla ilk etapta bahçemizde, çadırda kalmaya başladık. Sonrasında konteynerde çadırda kalmaya devam ettik. Sıcakların artmasıyla birlikte çok sayıda yılan, fare, sürüngen hayvan ve sinek oluşmaya başladı.

Kardeşlerimi sürekli sinekler ısırıyor, sürekli yaraları var. Yılanlar ve fareler sürekli etrafımızda dolaşıyor. Dün gece bir sesle uyandım, eşyaların arasında farelerin gezdiğini gördüm. Tedirginlik yaşıyoruz. Kardeşlerim çok korkuyor, gece boyu uykuları sürekli bölünüyor” dedi. Arda Sarıgül (12) ise “Kollarımda hep sinek yaraları var, çok kaşınıyorlar” şeklinde konuştu.

Antakya ilçesindeki bir konteyner kentte yaşayan Ender Mahsenoğlu (29) ise “Sıcak nedeniyle larvalar arttı, dolayısıyla sinekler de çoğaldı.

Pek çok noktada atık su, çok fazla. Yeterince ilaçlama yapılmadığı için problemler arttı” diye konuştu. Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gelecek hafta kapsamlı bir ilaçlama yapacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x